The cost of 2 kg apples and 1 kg grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300.

Question : The cost of 2 kg apples and 1 kg grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and graphically.

Solution : Let us denote the cost of 1 kg of apples by Rs x and cost of 1 kg of grapes by Rs y.

Then the algebraic representation is given by the following equations :

2x + y = 160 …..(1)

4x + 2y = 300 ……(2)

To find the equivalent geometric representation, we will find two points for both equation. That is, we find two solutions of both the equation.

For 2x + y = 160

x5045
y6070

For 4x + 2y = 300

x5040
y5070

Geometric representation is shown in the figure which is a pair of parallel lines.

Leave a Comment

Your email address will not be published.